W dniu 24 marca br. odbyło się zdalne spotkanie przedstawicieli organizacji energetycznych, którego przedmiotem była kwestia regulacji prawnych dotyczących tzw. „podatku minimalnego”. Sprawa opodatkowania tym podatkiem podmiotów prowadzących działalność taryfowaną w obszarze szeroko pojętej energetyki, w tym ciepłownictwa, została już raz przez naszą Izbę poruszona w ramach pierwszych konsultacji regulacji Polskiego Ładu. Sprawa wraca, i środowisko energetyczne podjęło inicjatywę wspólnego działania na tę rzecz. W spotkaniu uczestniczył wiceprezes Bogusław Regulski.
Spotkanie w MKiŚ ws. rozliczenia końcowego systemu rekompensat
W dniu 21 marca br., w siedzibie MKiŚ odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli IGCP i PTEZ z Departamentem Ciepłownictwa, którego przedmiotem było omówienie założeń do koniecznej do zrealizowania nowelizacji ustawy o rekompensatach w zakresie rozliczenia końcowego całego systemu. Przedstawiciele branży zadeklarowali złożenie odpowiedniej propozycji w tym zakresie. W spotkaniu uczestniczył wiceprezes Bogusław Regulski oraz ekspert prawny z kancelarii współpracującej z Izbą.
Z przykrością informujemy, że 23 marca 2023 r. odszedł na wieczny spoczynek wielki przyjaciel i dobry duch sektora ciepłowniczego – Profesor Krzysztof Wojdyga. Wieloletni nauczyciel akademicki. Przez wiele lat pełnił funkcje dziekana wydziałów Politechniki Warszawskiej: Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska; Wydziału Inżynierii Środowiska. Prowadził zajęcia z sieci ciepłowniczych, ciepłownictwa i materiałoznawstwa. W pracy badawczej zajmował się takimi zagadnieniami jak: racjonalizacja pracy systemów ciepłowniczych (źródła ciepła, sieci ciepłownicze, węzły ciepłownicze oraz instalacje wewnętrzne); wzrost efektywności energetycznej obiektów budowlanych i przemysłowych oraz instalacji technologicznych w przemyśle, a także planowanie energetyczne na szczeblu krajowym i lokalnym oraz planowanie rozwoju przedsiębiorstw ciepłowniczych.…
"Dzięki edukacji na Państwa profilu wypracowałam nadpłatę w wysokości 660 złotych. Wystarczyło skręcić grzejniki na 3, reagować na temperaturę na zewnątrz i przed wyjazdami, i to się stało samo" – płyną do nas podziękowania od naszych sympatyków w social mediach. Tegoroczna odsłona kampanii 20 stopni pokazała, że wielu użytkowników ciepła ceni nasze internetowe porady i stosuje się do nich na co dzień. Kampania przyczyniła się do ograniczenia zużycia ciepła i niższych rachunków w okresie, kiedy podwyżki cen są palącym tematem. Internauci podkreślają, że ograniczenie temperatury ma dobry wpływ nie tylko na zużycie ciepła, ale też na nasze zdrowie i środowisko naturalne,…
Rynek Ciepła Systemowego w Lublinie – Jak współdziałać, by czerpać najwięcej korzyści
Jak ważna w kontekście wyzwań dla ciepłownictwa jest komunikacja z otoczeniem – rozmawialiśmy podczas konferencji „Rynek Ciepła Systemowego”, zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Lublinie przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie. Tematem przewodnim był zrównoważony rozwój ciepła systemowego i korzyści płynące z uczestnictwa w Programie Promocji Ciepła Systemowego. Przykłady skutecznych rozwiązań w obliczu kryzysu energetycznego z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w Programie zaprezentowała Teresa Stępniak-Romanek z LPEC Lublin. Spotkanie zwieńczyła debata z udziałem przedstawicieli firm dostawców ciepła systemowego na temat komunikacji i marketingu w kontekście rozwoju firmy – czyli jak współdziałać, by czerpać najwięcej korzyści. Konferencja „Rynek Ciepła Systemowego” to cykliczne spotkanie przedstawicieli…