W dniach 16-18 czerwca br. odbyła się kolejna wizyta przedstawicieli polskich przedsiębiorstw ciepłowniczych w Danii. Organizatorem tego wydarzenia była duńska izba ciepłownicza Danish Board of District Heating – od wielu lat współpracująca z naszą Izbą. Każdego roku polscy ciepłownicy mają okazję zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami w ciepłownictwie systemowym, jakie stosuje się w Danii – kraju niewątpliwie będącym liderem w tym sektorze energetycznym. Wiedza ta jest obecnie szczególnie cenna dla naszego ciepłownictwa, które rozpoczyna proces transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. W skład delegacji weszło ponad 20 osób z różnych przedsiębiorstw ciepłowniczych z całej Polski. W imieniu IGCP w wizycie wziął…
Ciepło pod presją – czy polskie ciepłownictwo systemowe przetrwa kryzys inwestycyjny? – to tytuł konferencji prasowej IGCP
9 czerwca w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie poświęcona aktualnej sytuacji sektora ciepłownictwa systemowego. Wydarzenie stanowiło okazję do zaprezentowania najnowszych analiz IGCP oraz rekomendacji zawartych w raporcie „Kierunki transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce”, przygotowanym przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). Streszczenie raportu w załączeniu. W spotkaniu udział wzięli prezesi IGCP – Jacek Szymczak i Bogusław Regulski, a także przedstawiciele przedsiębiorstw reprezentujących różne segmenty sektora: zarówno mniejsze, lokalne systemy, jak i największe firmy energetyczne. Głos zabrali m.in. Małgorzata Niestępska, prezes Elektrociepłowni Ciechanów, oraz Andrzej Gajewski, prezes Orlen Termika SA. Ich wypowiedzi…
W dniach 3–4 czerwca odbyła się II Konferencja Marketingowa Ciepła Systemowego, która zgromadziła blisko 50 przedstawicieli przedsiębiorstw ciepłowniczych z całej Polski. Wydarzenie stanowiło przestrzeń do wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk oraz zdobywania wiedzy z obszaru nowoczesnej komunikacji branżowej. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztacie poświęconym wykorzystaniu sztucznej inteligencji w działaniach marketingowych. Zajęcia prowadzone przez agencję Inn|tu koncentrowały się na praktycznym zastosowaniu narzędzi AI – zarówno w zakresie tworzenia treści, jak i automatyzacji codziennej pracy. Omówione zostały m.in. zasady budowania skutecznych promptów, generowanie materiałów informacyjnych, tworzenie analiz i raportów oraz możliwości wsparcia procesów strategicznych w organizacji. Drugi dzień konferencji poświęcony…
W dniach 3-5 czerwca w Pradze odbył się kolejny Kongres E&P. Jak zwykle zgromadził kilkuset uczestników (również spoza UE), kilkudziesięciu wystawców oraz panelistów. Motywem przewodnim tegorocznego Kongresu było hasło: THE HEAT TRANSITION IN ACTION. Podczas dwóch sesji wspólnych oraz kilkunastu paneli dyskusyjnych prowadzono rozmowy dotyczące m.in. aktualnej i przyszłej struktury paliwowej (czyli wyboru technologii w transformacji) w państwach o różnie rozwiniętych sektorach DHC. Dużo uwagi poświęcono również „biznesowym ścieżkom transformacji”, jak również znanym już i akceptowalnym technologiom (jak np. stosowanie pomp ciepła czy kogeneracji), digitalizacji systemów ciepłowniczych ale również tym rozwiązaniom, które dzisiaj określamy jako przyszłościowe ale…
W dniu 29 maja odbyło się kolejne spotkanie ekspertów energetycznych NBP, na którym omawiano obecną i przyszła sytuację w sektorze ciepłowniczym w kontekście zmian cen ciepła wynikającą z potencjalnego zakończenia działania ustawy z dnia 15 września 2022 r. W skład grupy ekspertów wchodzi wiceprezes Bogusław Regulski.