AKTUALNOŚCI

Posiedzenie Rady IGCP

7.03, w trybie hybrydowym, odbyło się posiedzenie Rady Izby, ostatnie przed planowanym Walnym Zgromadzeniem. Zarząd przedstawił działalność od ostatniego posiedzenia Rady w styczniu br. Tematyka posiedzenia to podsumowanie roku 2023 oraz przyjęcie budżetu na rok 2024.  Rada przyjęła do wiadomości informacje Zarządu dotyczące zwołania Walnego Zgromadzenia IGCP połączonego w roku bieżącym z Galą Jubileuszową XXX-lecia działalności Izby. Walne Zgromadzenie IGCP Zarząd postanowił zwołać na dzień 9 kwietnia w Warszawie w Warszawie w Hotelu Airport Okęcie.

Spotkanie w MKiŚ

W dniu  5 marca  w siedzibie ministerstwa odbyło się spotkanie Sekretarz Stanu Urszuli Zielińskiej z Prezesem Jackiem Szymczakiem. Główne tematy rozmowy obejmowały: skoordynowanie prac prowadzonych przez Izbę na poziomie parlamentarnym z działalnością ministerstwa w obszarze ciepłownictwa, zaprezentowanie pakietu zagadnień istotnych dla branży, nad którymi pracuje obecnie nasz samorząd gospodarczy, określenie harmonogramu współpracy nad istotnymi dokumentami, w tym szczególnie nad strategią dla ciepłownictwa.

Kongres Transformacji Energetycznej

W dniu 4 marca w Warszawie odbył się tytułowy Kongres z udziałem Wiceministra i przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NFOŚ, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz przedstawicieli organizacji energetycznych oraz podmiotów działających w tym obszarze. Izbę w Kongresie reprezentował Prezes Jacek Szymczak.

Model kształtowania cen ciepła systemowego w Polsce w ocenie branży i regulatora

Przed sektorem ciepłownictwa oraz odbiorcami ciepła w dowolnej formie Unia Europejska stawia na kolejne lata ogromne wyzwania w zakresie transformacji w całym łańcuchu życia ciepła i energii jako zasobu o określonej użyteczności. W kontekście ostatniej aktualizacji polityk  „Zielonego ładu” oraz koncepcji „REPowerEU” nowego znaczenia nabiera stwierdzenie: „najtańsza energia to energia nie zużyta”. W klasycznym podejściu początkiem cyklu życia energii zawartej w paliwach kopalnych jest ich wydobycie oraz przetworzenie w instalacjach do energii elektrycznej, ciepła lub energii kinetycznej. W nowej perspektywie początkiem łańcucha życia energii jako zasobu niezbędnego dla funkcjonowania dzisiejszego świata jest końcowe zapotrzebowanie odbiorcy danej formy energii. Dlatego kluczowym…

Dwa problemy związane z ustawą o rekompensatach i wyrównaniach

Jeden z członków IGCP, na kanwie ostatniego szkolenia w sprawie stawy z dnia 15 września 2022 r. o „rekompensatach i wyrównaniach dla ciepła, zwrócił się z problemami dotyczącymi sposobu rozliczeń w przypadku powstania nowej sytuacji podmiotu ze względu na zmiany w zakresie prowadzonej działalności zaopatrzenia w ciepło. W Dziale Baza Wiedzy w zakładce Informacje i opinie prawne zamieściliśmy opis problemu i komentarz eksperta.

WIĘCEJ