AKTUALNOŚCI

13.09.2023

XXVII FCP

W dniach 11 – 13 września 2023 r. w Międzyzdrojach odbyło się XXVII Forum Ciepłowników Polskich, którego hasło przewodnie to „Priorytety ciepłownictwa systemowego”.

Forum to największe spotkanie naszej branży organizowane przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie.
W tym roku wydarzenie było rekordowe pod każdym względem. W spotkaniu wzięło udział 800 uczestników z 300 firm i 140 miast.

W EXPO FCP swoje produkty i usługi zaprezentowało 41 firm, które miały swoje stoiska w MDK Międzyzdroje i w Hotelu VH Amber Baltic.

Warto podkreślić, że Forum miało w tym roku międzynarodowy charakter – gościliśmy uczestników z 10 krajów europejskich.

Tradycyjnie, w trakcie Sesji Inauguracyjnej, wręczone zostały Laury Ciepłownictwa – nagrody przyznawane ciepłownikom przez ciepłowników.


W programie Forum znalazło się 26 prelekcji tematycznych:

  • 3 debaty branżowe;
  • 8 wystąpień eksperckich;
  • 15 prezentacji w ramach Dnia Nowych Technologii.

Panel Legislacyjny What are the priorities for DHC in your country? z udziałem przedstawicieli ciepłownictwa różnych krajów europejskich, którego moderatorem był Jacek Szymczak – Prezes Zarządu IGCP, to dyskusja na temat ciepłownictwa w różnych krajach.
Paneliści to: Mirek Topolanek (Czechy), Lars Gullev (DBDH), Valdas Lukoševičius (Litwa), Werner R. Lutsch (Niemcy), Håkan Knutsson (Szwecja).     


Panel Regulacyjno-Inwestycyjny Priorytety ciepłownictwa systemowego – mechanizmy umożliwiające ich finansowanie, którego moderatorem był Bogusław Regulski – Wiceprezes Zarządu IGCP, to debata na temat priorytetów polskiego ciepłownictwa systemowego.
Paneliści: Paweł Sałak – doradca Prezydenta RP, Grzegorz Tobolczyk – Dyrektor Dep. Ciepłownictwa MKiŚ, Monika Gawlik – Dyrektor Dep. Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła URE, Artur Michalski – Wiceprezes NFOŚiGW, Wojciech Racięcki – Dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBiR, Marcin Borek – Dyrektor Dep. Inwestycji Samorządowych PFR, Paweł Strączyński – Wiceprezes Zarządu Bank Pekao SA.

Na zakończenie Forum odbył się Branżowy Panel Dyskusyjny podsumowujący całą Konferencję, moderowany przez Zarząd IGCP. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele małych, średnich i dużych firm ciepłowniczych – członków Izby i uczestników Konferencji.

W trakcie wystąpień eksperckich przedstawiono m.in.: Ready for green (ECO SA); wsparcie EBI dla polskiego ciepłownictwa (EBI); nowe możliwości PPCS (IGCP); transformację ciepłownictwa do OZE (NCBiR); ryzyka w procesie dekarbonizacji ciepłownictwa (Veolia); współpracę transgraniczną (SEC); czy 3D (dekarbonizacja, digitalizacja, dywersyfikacja) to przyszłość polskiego ciepłownictwa (FORTUM). Ponadto 3 prezesów dyskutowało na 3 tematy i 3 perspektywy czasowe (GPEC).

W ramach Dnia Nowych Technologii odbyły się 3 Sesje, w trakcie których przedstawiono 15 prezentacji.

Program obejmował 750 minut obrad.

Rekordowa była też temperatura. Pogoda wspaniale. Codziennie w Międzyzdrojach świeciło słońce, a termometry pokazywały w temperaturę blisko 30 stopni C.!

Pliki do pobrania
Otwarcie FCP - Goście
(257 KB)
Uczestnicy FCP
(280 KB)
Panel Legislacyjny
(246 KB)
Panel Regulacyjno-Inwestycyjny
(202 KB)
Sesja podsumowująca
(199 KB)
16.05.2024

Opinia ws. możliwości odłączenia od systemu efektywnego energetycznie

Jeden z członków Izby zwrócił się z prośbą o opinię w sprawie interpretacji zapisów ustawy o zmianie ustawy o OZE, które określają okoliczności odłączenia odbiorcy od sieci, która nie jest elementem efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego.…

30.04.2024

Rozmowy w KPRM na temat priorytetów prezydencji Polski w Radzie UE

9 czerwca br. odbędą się wybory europejskie, a w wakacje nowo wybrany Parlament Europejski zacznie pracę nad składem nowej Komisji, która powinna objąć urząd pod koniec br. Równolegle, w poszczególnych Dyrekcjach Generalnych, trwają prace nad…