AKTUALNOŚCI

19.09.2019

XXIII Forum Ciepłowników Polskich za nami

W dniach 16 – 18 września 2019 r. w Międzyzdrojach odbyło się XXIII Forum Ciepłowników Polskich. Do udziału w Forum zaproszeni zostali parlamentarzyści, przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstwa energii, NFOŚiGW, przedstawiciele polskich i zagranicznych organizacji branżowych.

Pod względem frekwencji było to jak na razie rekordowe Forum, gdyż liczba uczestników przekroczyła 650!

 
Forum rozpoczęło się otwarciem EXPO XXIII FCP przez Zarząd Izby, Panów Jacka Szymczaka i Bogusława Regulskiego.

Na początku Sesji Inauguracyjnej gości i uczestników Forum powitali członkowie Zarządu IGCP.

Ważnym punktem Sesji było wręczenie Lauru Ciepłownictwa nagrody przyznawanej przez ciepłowników dla ciepłowników.

W roku bieżącym Kapituła Lauru postanowiła uhonorować Laurem Honorowym Pana Marka Rakowicza – wieloletniego szefa MPEC SA we Wrocławiu, Członka Rady Izby od 1997 r., Przewodniczącego Rady Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie w latach 1998 – 2001.

Laurami w kategorii „wiodące przedsiębiorstwo ciepłownicze”, w poszczególnych grupach sprzedaży ciepła uhonorowane zostały przedsiębiorstwa:

 • sprzedaż poniżej 200 000 GJCiepłownia Rydułtowy Sp. z o.o. (nominowali byli również: MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., PEC Sp. z o.o. Radzyń Podlaski, MEC Sp. z o.o. Świdwin);

 • sprzedaż ciepła w granicach 200 001 – 1 000 000 GJGeotermia Mazowiecka SA Mszczonów (nominowani byli również: PE Sp. z o.o. Siedlce, ECO Malbork Sp. z o.o.);

 • sprzedaż ciepła powyżej 1 000 001 GJVeolia Wschód Sp. z o.o. Zamość (nominowani byli również: Veolia Energia Łódź SA, SEC Sp. z o.o. Szczecin).


Laurem Zasłużony da Ciepłownictwa uhonorowani zostali:

 • Pan Zygmunt Bednarski – Prezes Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Wieluniu;

 • Pan Jarosław Kubera – Prezes MPC-K KOKSIK Sp. z o.o. w Redzie; 

 • Pan Ryszard Sola – Prezes SEC Region Sp. z o.o. w Szczecinie;

 • Pan Wojciech Chwiałkowski – Prezes Hydroton Sp. z o.o. w Elblągu;

 • Pan Franciszek Waśniowski – Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Wałbrzychu;

 • Pan Ryszard Marciniak – Prezes PROMAR Sp. z o.o. w Bydgoszczy;

 • Pan Zbigniew Borkowski – Prezes INFRACORR Sp. z o.o. w Gdańsku;

 • Pan Lech Wojcieszyński – Prezes METROLOG CZARNKÓW Sp. z o.o. w Czarnkowie;

 • Pan Janusz Tomaszkiewicz – Prezes ENVIROTECH Sp. z o.o. w Poznaniu.Również w trakcie Sesji Inauguracyjnej przedstawiciel ministerstwa energii uhonorował odznaką „Za Zasługi dla Energetyki” zasłużonych długoletnich szefów firm ciepłowniczych Panów: Zbigniewa Mosiołka – byłego Prezesa ZPEC Sp. z o.o. w Zgorzelcu oraz Ireneusza Zagrodzkiego – Prezesa PEC „EMPEC” Sp. z o.o w Ustce.

Natomiast Zarząd Izby uhonorował: Złotą Odznaką 25-lecia IGCP Pana Dariusza Marczewskiego – Prezesa PEC Sp. z o.o. w Płońsku oraz Złotą Odznaką IGCP Pana Zbigniewa Mosiołka.
 
W tej części obrad odbyły się 2 panele:
1.           Panel prowadzony i moderowany przez Prezesa Jacka Szymczaka „Ciepłownictwo w rządowych dokumentach strategicznych”. Panelistami byli: Karlis Goldstein – przedstawiciel Komisji Europejskiej, Artur Michalski – Wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Sałek – Doradca Prezydenta RP, Tomasz Świetlicki – Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa w ME. 2.         Panel prowadzony i moderowany przez Wiceprezesa Pana Bogusława Regulskiego „Strategie rządowe co może i chce zrobić samorząd i przedsiębiorcy?”. Uczestnicy panelu to: Zbigniew Borkowski – INFRACORR Sp. z o.o., Piotr Górnik – Fortum Power&Heat Sp. z o.o., Stanisław Jarecki – MPEC Konin Sp. z o.o., Małgorzata Niestępska – PEC Ciechanów Sp. z o.o., Pia Zimmermann – DBDH.
W kolejnych sesjach merytorycznych Forum omawiane i dyskutowane były bieżące problemy sektora ciepłowniczego:

 
-  Panel ECO: „ECO BEYOND the FUTURE”, którego gospodarzem była firma ECO SA.  -  Panel „Czy jako branża dobrze odnajdujemy się w zmieniającej się rzeczywistości” – opiekun Szczecińska Energetyka Cieplna. W trakcie panelu przedstawiano prezentacje: „Rynek węgla energetycznego dla segmentu ciepłownictwa w latach 2014 – 2019 z perspektywą trzyletnią” oraz „Miasta się zmieniają! Jak wpływa to na ciepłownictwo i przyszłe modele biznesowe?”

Drugiego dnia Forum odbyły się kolejne panele tematyczne:

-  „Transformacja polskich systemów ciepłowniczych – propozycje Grupy Veolia dla małych i średnich miast” – gospodarz panelu – GRUPA VEOLIA w POLSCE

- „Zrównoważony rozwój na rzecz czystego powietrza i efektywnych energetycznie miast i gmin. Najlepsze praktyki i innowacyjne rozwiązania Grupy CEZ w Polsce” – gospodarz panelu – GRUPA CEZ w Polsce.

- „Rola ciepłownictwa w ekosystemie miejskim – wyzwania infrastrukturalne, społeczne i środowiskowe” – gospodarz panelu – PGE Energia Ciepła SA.

 -  „SAMSON AG i SAMSON Sp. z o.o. – prezentacja przedsiębiorstw i ich historia – gospodarz panelu – SAMSON Sp. z o.o.
W Sesji podsumowującej „Transformacja sektora. Dwie dekady po I Kongresie Ciepłowników Polskich” uczestniczyli członkowie Rady Programowej I Kongresu Ciepłowników Polskich – Panowie:  Waldemar Kamrat, Marian Rubik, Tomasz Wilczak oraz Zarząd IGCP: Jacek Szymczak – Prezes i Bogusław Regulski – Wiceprezes.

Producenci urządzeń i dostawcy usług dla ciepłownictwa swoje produkty zaprezentowali w trzech sesjach odbywających się pod wspólnym tytułem „Dzień nowych technologii”.

 
Prezentacje z Forum zamieścimy na naszej stronie internetowej w Dziale BAZA WIEDZY w zakładce Prezentacje konferencyjne – dostępnej po zalogowaniu.

 
W załączeniu zamieszczamy gazetki Forum.

Pliki do pobrania
FORUM PRESS 1
(427 KB)
FORM PRESS 2
(33 MB)
FORUM PRESS 3
(31 MB)
18.07.2024

Dopuszczalność wypowiedzenia umowy sprzedaży ciepła przez przedsiębiorstwo energetyczne

Opinię prawną dot. tego zagadnienia w sytuacji, gdy odbiorca zalega z płatnościami za ciepło, zamieściliśmy na stronie www.igcp.pl w Dziale Baza wiedzy w zakładce Informacje i opinie prawne – dostępnej po zalogowaniu.

18.07.2024

Stanowisko IGCP wobec propozycji zmian w ustawie o podatku od nieruchomości

W związku z toczącym się procesem konsultacji projektu zmiany ustawy o podatku od nieruchomości, Izba wystosowała do Ministerstwa Finansów uwagi w tym zakresie.  W swojej opinii IGCP wskazała, że sektor ciepłowniczy charakteryzuje się znaczącym potencjałem…