W dniach 16 – 18 września 2019 r. w Międzyzdrojach odbyło się XXIII Forum Ciepłowników Polskich. Do udziału w Forum zaproszeni zostali parlamentarzyści, przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstwa energii, NFOŚiGW, przedstawiciele polskich i zagranicznych organizacji branżowych.
Pod względem frekwencji było to jak na razie rekordowe Forum, gdyż liczba uczestników przekroczyła 650!
Forum rozpoczęło się otwarciem EXPO XXIII FCP przez Zarząd Izby, Panów Jacka Szymczaka i Bogusława Regulskiego.
Na początku Sesji Inauguracyjnej gości i uczestników Forum powitali członkowie Zarządu IGCP.
Ważnym punktem Sesji było wręczenie Lauru Ciepłownictwa nagrody przyznawanej przez ciepłowników dla ciepłowników.
W roku bieżącym Kapituła Lauru postanowiła uhonorować Laurem Honorowym Pana Marka Rakowicza – wieloletniego szefa MPEC SA we Wrocławiu, Członka Rady Izby od 1997 r., Przewodniczącego Rady Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie w latach 1998 – 2001.
Laurami w kategorii „wiodące przedsiębiorstwo ciepłownicze”, w poszczególnych grupach sprzedaży ciepła uhonorowane zostały przedsiębiorstwa:
sprzedaż poniżej 200 000 GJ – Ciepłownia Rydułtowy Sp. z o.o. (nominowali byli również: MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., PEC Sp. z o.o. Radzyń Podlaski, MEC Sp. z o.o. Świdwin);
sprzedaż ciepła powyżej 1 000 001 GJ – Veolia Wschód Sp. z o.o. Zamość (nominowani byli również: Veolia Energia Łódź SA, SEC Sp. z o.o. Szczecin).
Laurem Zasłużony da Ciepłownictwa uhonorowani zostali:
Pan Zygmunt Bednarski – Prezes Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Wieluniu;
Pan Jarosław Kubera – Prezes MPC-K KOKSIK Sp. z o.o. w Redzie;
Pan Ryszard Sola – Prezes SEC Region Sp. z o.o. w Szczecinie;
Pan Wojciech Chwiałkowski – Prezes Hydroton Sp. z o.o. w Elblągu;
Pan Franciszek Waśniowski – Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Wałbrzychu;
Pan Ryszard Marciniak – Prezes PROMAR Sp. z o.o. w Bydgoszczy;
Pan Zbigniew Borkowski – Prezes INFRACORR Sp. z o.o. w Gdańsku;
Pan Lech Wojcieszyński – Prezes METROLOG CZARNKÓW Sp. z o.o. w Czarnkowie;
Pan Janusz Tomaszkiewicz – Prezes ENVIROTECH Sp. z o.o. w Poznaniu.
Również w trakcie Sesji Inauguracyjnej przedstawiciel ministerstwa energii uhonorował odznaką „Za Zasługi dla Energetyki” zasłużonych długoletnich szefów firm ciepłowniczych Panów: Zbigniewa Mosiołka – byłego Prezesa ZPEC Sp. z o.o. w Zgorzelcu oraz Ireneusza Zagrodzkiego – Prezesa PEC „EMPEC” Sp. z o.o w Ustce.
Natomiast Zarząd Izby uhonorował: Złotą Odznaką 25-lecia IGCP Pana Dariusza Marczewskiego – Prezesa PEC Sp. z o.o. w Płońsku oraz Złotą Odznaką IGCP Pana Zbigniewa Mosiołka.
W tej części obrad odbyły się 2 panele:
1. Panel prowadzony i moderowany przez Prezesa Jacka Szymczaka „Ciepłownictwo w rządowych dokumentach strategicznych”. Panelistami byli: Karlis Goldstein – przedstawiciel Komisji Europejskiej, Artur Michalski – Wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Sałek – Doradca Prezydenta RP, Tomasz Świetlicki – Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa w ME.
2. Panel prowadzony i moderowany przez Wiceprezesa Pana Bogusława Regulskiego „Strategie rządowe co może i chce zrobić samorząd i przedsiębiorcy?”. Uczestnicy panelu to: Zbigniew Borkowski – INFRACORR Sp. z o.o., Piotr Górnik – Fortum Power&Heat Sp. z o.o., Stanisław Jarecki – MPEC Konin Sp. z o.o., Małgorzata Niestępska – PEC Ciechanów Sp. z o.o., Pia Zimmermann – DBDH.
W kolejnych sesjach merytorycznych Forum omawiane i dyskutowane były bieżące problemy sektora ciepłowniczego:
- Panel ECO: „ECO BEYOND the FUTURE”, którego gospodarzem była firma ECO SA.
- Panel „Czy jako branża dobrze odnajdujemy się w zmieniającej się rzeczywistości” – opiekun Szczecińska Energetyka Cieplna. W trakcie panelu przedstawiano prezentacje: „Rynek węgla energetycznego dla segmentu ciepłownictwa w latach 2014 – 2019 z perspektywą trzyletnią” oraz „Miasta się zmieniają! Jak wpływa to na ciepłownictwo i przyszłe modele biznesowe?”
Drugiego dnia Forum odbyły się kolejne panele tematyczne:
- „Transformacja polskich systemów ciepłowniczych – propozycje Grupy Veolia dla małych i średnich miast” – gospodarz panelu – GRUPA VEOLIA w POLSCE
- „Zrównoważony rozwój na rzecz czystego powietrza i efektywnych energetycznie miast i gmin. Najlepsze praktyki i innowacyjne rozwiązania Grupy CEZ w Polsce” – gospodarz panelu – GRUPA CEZ w Polsce.
- „Rola ciepłownictwa w ekosystemie miejskim – wyzwania infrastrukturalne, społeczne i środowiskowe” – gospodarz panelu – PGE Energia Ciepła SA.
- „SAMSON AG i SAMSON Sp. z o.o. – prezentacja przedsiębiorstw i ich historia – gospodarz panelu – SAMSON Sp. z o.o.
W Sesji podsumowującej „Transformacja sektora. Dwie dekady po I Kongresie Ciepłowników Polskich” uczestniczyli członkowie Rady Programowej I Kongresu Ciepłowników Polskich – Panowie: Waldemar Kamrat, Marian Rubik, Tomasz Wilczak oraz Zarząd IGCP: Jacek Szymczak – Prezes i Bogusław Regulski – Wiceprezes.
Producenci urządzeń i dostawcy usług dla ciepłownictwa swoje produkty zaprezentowali w trzech sesjach odbywających się pod wspólnym tytułem „Dzień nowych technologii”.
Prezentacje z Forum zamieścimy na naszej stronie internetowej w Dziale BAZA WIEDZY w zakładce Prezentacje konferencyjne – dostępnej po zalogowaniu.
W załączeniu zamieszczamy gazetki Forum.
O bieżącym przebiegu inwestycji geotermalnych w Polsce w dniu 4 listopada br rozmawiali z panią Minister Klimatu i Środowiska Pauliną Hennig-Kloską prezesi spółek ciepłowniczych, realizujących budowę ciepłowni opartych na energii z wnętrza Ziemi. W spotkaniu…
W dniu 31 października br. w Gliwicach odbyło się ciekawe wydarzenie – PEC Gliwice zorganizował warsztaty dla swoich odbiorców ciepła systemowego. Odbyły się ona pod hasłem: Sektor ciepłowniczy w Gliwicach – perspektywy, rozwój, ograniczenia. W…