AKTUALNOŚCI

27.06.2024

Wizyta studyjna w Danii

W dniach 18-20 czerwca br. odbyła się tradycyjna już wizyta polskich ciepłowników w Danii. Wydarzenie jest corocznie organizowane przez duńska izbę ciepłownicza DBDH wraz z ambasada Królestwa Danii. Wizyty te mają na celu przekazywanie wiedzy, rozwiązań i pomysłów w zakresie nowoczesnego ciepłownictwa i jego transformacji na przykładzie systemów ciepłowniczych tego kraju. W trakcie ostatniej wizyty ciepłownicy z Polski odwiedzili między innymi : siedzibę firmy Kamstrup w Skandenborg, systemy ciepłownicze w Aars (ciepło produkowane jest z wykorzystaniem odpadów komunalnych), Aabybro ( współpraca systemu solarnego z jednostką biomasową, Bronderslew  (systemy solarne nowej generacji oparte na lustrach kolistych przy współpracy z jednostkami biomasowymi w technologii ORC), Aalborg (transformacja systemu węglowego w kierunku wykorzystania wielkoskalowych pomp ciepła i ciepło odpadowe z przemysłu), Viborg (pomysł na transformacje systemu opartego na gazie w kierunku ciepła odpadowego i ciepła z OZE) oraz Vildbjerg (współpraca wielkoskalowego systemu solarnego, pompy ciepła i małej kogeneracji gazowej z systemem ciepłowniczym i magazynem ciepła). W wizycie wzięło udział ponad 20 uczestników z wielu firm ciepłowniczych. Ze strony IGCP opiekę sprawował wiceprezes Bogusław Regulski.

18.07.2024

Dopuszczalność wypowiedzenia umowy sprzedaży ciepła przez przedsiębiorstwo energetyczne

Opinię prawną dot. tego zagadnienia w sytuacji, gdy odbiorca zalega z płatnościami za ciepło, zamieściliśmy na stronie www.igcp.pl w Dziale Baza wiedzy w zakładce Informacje i opinie prawne – dostępnej po zalogowaniu.

18.07.2024

Stanowisko IGCP wobec propozycji zmian w ustawie o podatku od nieruchomości

W związku z toczącym się procesem konsultacji projektu zmiany ustawy o podatku od nieruchomości, Izba wystosowała do Ministerstwa Finansów uwagi w tym zakresie.  W swojej opinii IGCP wskazała, że sektor ciepłowniczy charakteryzuje się znaczącym potencjałem…