Po raz kolejny, dzięki działaniu IGCP, ambasada Królestwa Danii przy współpracy duńskiej organizacji ciepłowniczej DBDH, w dniach 3 – 6 czerwca br. zorganizowała wyjazd studyjny do Danii, którego celem było zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami organizacyjnymi i technologicznymi w tym zakresie.
Szczególnie istotna była wartość merytoryczna tej wizyty w kontekście nowej polityki UE w zakresie ciepłownictwa. Delegacja składająca się z przedstawicieli kilkunastu przedsiębiorstw ciepłowniczych różnej wielkości, odwiedziła kilka miast. W Kopenhadze odbyło się seminarium inauguracyjne, po którym delegacja zwiedziła najnowszą spalarnię odpadów komunalnych ARC. W mieście Fyn odwiedziła instalację odzysku ciepła z serwerowni oddziału europejskiego Facebooka.
W Skanderborgu zwiedzano ciepłownię na lokalną biomasę oraz spalarnię odpadów z kondensacją spalin.
Z kolei w Aarhus spotkano się z zarządzającymi systemem ciepłowniczym, którzy przedstawili filozofię zarządzania zakupem ciepła z zewnętrznych źródeł ciepła oraz wizytowano stację pomp ciepła wykorzystujących jako dolne źródło wodę morską.
Kolejne, odwiedzone dwa systemy ciepłownicze wykorzystywały do produkcji ciepła najnowszej generacji kotły na biomasę i zrębki leśne.
Ostatniego dnia wizytowano dwie instalacje ciepłownicze oparte na kolektorach słonecznych: w Dronninglund, gdzie produkcja ciepła z ponad 3,7 ha ( 27 MW) powierzchni paneli słonecznych akumulowana jest w gruntowym, sezonowym zasobniku ciepła o pojemności 62 000 m3, dającą dla istniejącego niedaleko systemu ciepłowniczego około 40% rocznego zapotrzebowania, oraz w Abybro, gdzie instalacja solarna ma ponad 2,6 ha (17 MW) i współpracuje z magazynem ciepła krótkoterminowym o pojemności 6000 m3 oraz ciepłownią biomasową.
Z ramienia IGCP wyjazd koordynował wiceprezes Bogusław Regulski.
O bieżącym przebiegu inwestycji geotermalnych w Polsce w dniu 4 listopada br rozmawiali z panią Minister Klimatu i Środowiska Pauliną Hennig-Kloską prezesi spółek ciepłowniczych, realizujących budowę ciepłowni opartych na energii z wnętrza Ziemi. W spotkaniu…
W dniu 31 października br. w Gliwicach odbyło się ciekawe wydarzenie – PEC Gliwice zorganizował warsztaty dla swoich odbiorców ciepła systemowego. Odbyły się ona pod hasłem: Sektor ciepłowniczy w Gliwicach – perspektywy, rozwój, ograniczenia. W…