AKTUALNOŚCI

08.03.2024

Model kształtowania cen ciepła systemowego w Polsce w ocenie branży i regulatora

Przed sektorem ciepłownictwa oraz odbiorcami ciepła w dowolnej formie Unia Europejska stawia na kolejne lata ogromne wyzwania w zakresie transformacji w całym łańcuchu życia ciepła i energii jako zasobu o określonej użyteczności. W kontekście ostatniej aktualizacji polityk  „Zielonego ładu” oraz koncepcji „REPowerEU” nowego znaczenia nabiera stwierdzenie: „najtańsza energia to energia nie zużyta”. W klasycznym podejściu początkiem cyklu życia energii zawartej w paliwach kopalnych jest ich wydobycie oraz przetworzenie w instalacjach do energii elektrycznej, ciepła lub energii kinetycznej. W nowej perspektywie początkiem łańcucha życia energii jako zasobu niezbędnego dla funkcjonowania dzisiejszego świata jest końcowe zapotrzebowanie odbiorcy danej formy energii. Dlatego kluczowym podejściem polityki Zielonego Ładu jest ograniczenie zużycia energii na końcu jej cyklu życia, aby poprzez zmniejszanie zapotrzebowania na moc w poszczególnych etapach jej przekształcania ostatecznie wrócić do początku cyklu i zminimalizować zapotrzebowanie na energię pierwotną.

Pełną treść artykułu Pani dr inż. Małgorzaty Niestępskiej zamieściliśmy w Dziale Baza wiedzy w zakładce Opracowania branżowe.

18.07.2024

Dopuszczalność wypowiedzenia umowy sprzedaży ciepła przez przedsiębiorstwo energetyczne

Opinię prawną dot. tego zagadnienia w sytuacji, gdy odbiorca zalega z płatnościami za ciepło, zamieściliśmy na stronie www.igcp.pl w Dziale Baza wiedzy w zakładce Informacje i opinie prawne – dostępnej po zalogowaniu.

18.07.2024

Stanowisko IGCP wobec propozycji zmian w ustawie o podatku od nieruchomości

W związku z toczącym się procesem konsultacji projektu zmiany ustawy o podatku od nieruchomości, Izba wystosowała do Ministerstwa Finansów uwagi w tym zakresie.  W swojej opinii IGCP wskazała, że sektor ciepłowniczy charakteryzuje się znaczącym potencjałem…