Przed sektorem ciepłownictwa oraz odbiorcami ciepła w dowolnej formie Unia Europejska stawia na kolejne lata ogromne wyzwania w zakresie transformacji w całym łańcuchu życia ciepła i energii jako zasobu o określonej użyteczności. W kontekście ostatniej aktualizacji polityk „Zielonego ładu” oraz koncepcji „REPowerEU” nowego znaczenia nabiera stwierdzenie: „najtańsza energia to energia nie zużyta”. W klasycznym podejściu początkiem cyklu życia energii zawartej w paliwach kopalnych jest ich wydobycie oraz przetworzenie w instalacjach do energii elektrycznej, ciepła lub energii kinetycznej. W nowej perspektywie początkiem łańcucha życia energii jako zasobu niezbędnego dla funkcjonowania dzisiejszego świata jest końcowe zapotrzebowanie odbiorcy danej formy energii. Dlatego kluczowym podejściem polityki Zielonego Ładu jest ograniczenie zużycia energii na końcu jej cyklu życia, aby poprzez zmniejszanie zapotrzebowania na moc w poszczególnych etapach jej przekształcania ostatecznie wrócić do początku cyklu i zminimalizować zapotrzebowanie na energię pierwotną.
Pełną treść artykułu Pani dr inż. Małgorzaty Niestępskiej zamieściliśmy w Dziale Baza wiedzy w zakładce Opracowania branżowe.
W dniach 2-3 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się tytułowa konferencja. W wydarzeniu poświęconemu najważniejszym wyzwaniom branży energetycznej wzięło udział 1500 uczestników oraz około 160 prelegentów. W ramach całego kongresu wiele czasu…
27 września 2024 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 60-lecia Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. W uroczystości Izbę reprezentował wiceprezes Bogusław Regulski.